724bank
14 بهمن 1401 - 17:23

طرح بحث تنازعات قومی و مذهبی تلاش غرب برای مقابله با تمدن اسلامی است

یک مسئول ارشد وزارت اطلاعات با بیان اینکه شکل‌گیری تمدن اسلامی عامل نگرانی کشور‌های غربی است، گفت: دنبال شدن بحث تنازعات قومی و مذهبی تلاشی از سوی این کشور‌ها برای مقابله با رشد اسلام و شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت فارس، شکوری در همایش تخصصی "تبیین نقش و جایگاه اهل سنت استان فارس در تحقق تمدن نوین اسلامی" با اشاره به اذعان صاحب‌نظران غربی در زمینه پرچمداری ایران در تمدن نوین اسلامی گفت: بسیاری فکر می‌کنند که تمدن نوین اسلامی رویایی بیش نیست، اما اندیشمندان غربی نگران این قضیه هستند که تمدن اسلام دوباره زنده شود. 

وی گفت: غربی‌ها برای مقابله با رشد اسلام و شکل گیری تمدن نوین اسلامی، بحث تنازعات قومی و تنازعات مذهبی درون ممالک اسلامی را مطرح کردند.

شکوری خاطرنشان کرد: آن‌ها گفتند علاج این است که جدال درون تمدنی رخ دهد تا ما خیال مان از منظر تمدن مستقر در غرب مسیحی راحت شود و نگران شکل گیری تمدن نوین اسلامی نباشیم.

مدیر ارشد وزارت اطلاعات اظهار داشت: هر جا ماهواره‌های جریانات تندروی ضد شیعی به تعطیلی کشیده می‌شد، غربی‌ها آن را احیا می‌کردند و هر زمان ماهواره‌های افراطی و ضد سنی شیعه رو به کاهش بود آن را احیا می‌کردند؛ همه این‌ها از یک سرمنشأ هدایت می‌شود.

شکوری افزود: آن‌ها به دنبال حقانیت شیعه یا حقانیت سنی نیستند، آن‌ها به دنبال نزاع بین شیعه و سنی هستند.

وی اضافه کرد کرد: همان «حسین نصر» که در جریان تمدن نوین اسلامی به عنوان یکی از نظریه پردازان تمدن نوین اسلامی مطرح است و می‌گوید تمدن غرب تمام شد و ما در مرحله آبستن و شروع شکل گیری و شکل دهی به تمدن نوین اسلامی هستیم، بعد از جریان داعش در مصاحبه‌ای که انجام داد گفت متاسفانه شکل گیری جریان داعش 50 سال تمدن نوین اسلامی را به عقب راند، آن‌ها با شکل دهی به جریان داعش، نزاعات گسترده درون اسلامی و درون دینی را شکل دادند، غلبه کردند و اسلام هراسی گسترده‌ای را شکل دادند.

مدیر ارشد وزارت اطلاعات خاطرنشان کرد: گستردگی و رشد فزاینده اسلام در غرب بود که آن‌ها را نگران شکل دهی به تمدن نوین اسلامی کرد، آن‌ها دوباره به یاد نامه معروف «ژان پُل دوم» خطاب به آمریکایی‌ها افتادند که راهکار مقابله با اسلام گرایی در غرب، غرب نیست، بلکه در آسیاست، به همین دلیل ماجرای هزاره سوم را مطرح کردند که این هزاره باید هزاره فتح آسیا باشد.

شکوری اظهار کرد: تئورسین‌های غربی به مراتب بیشتر از نخبگان اسلامی نسبت به شکل گیری تمدن نوین اسلامی باور دارند و آن‌ها بیشتر نگران هستند، اما در داخل وقتی اسم تمدن نوین اسلامی پیش می‌آید برخی از نخبگان می‌گویند این‌ها توهمی بیش نیست و یک سری رویا‌های متوهمانه برآمده از نخبگان دینی است.

وی با اشاره به تفرقه افکنی دشمنان، اضافه کرد: غربی‌ها گفتند اگر بتوانیم درون ممالک اسلامی، اقوام را به جان هم بیندازیم دیگر نگران شکل گیری تمدن نوین اسلامی نخواهیم شد، جریان ضداسلامی و اسلام هراسی را در سطح گسترده راه اندازی کردند تا جلوی رشد اسلام گرایی در آمریکا و اروپا را بگیرند.

مدیر ارشد وزارت اطلاعات در مورد اغتشاشات اخیر گفت: در فرآیند و بستر «نه به حجاب اجباری» بود که خانم مهسا امینی فوت کرد، همه چیز تمام بود، خانم بود، کُرد و مسافر بود، فاقد سابقه سو بود، در بحث حجاب توسط گشت ارشاد در پلیس امنیت اخلاقی با وی برخورد شده بود و همه چیز در بستری بود که از هشت ماه قبل آتش بیاری گسترده‌ای را رقم زده بودند.

شکوری افزود: این بار مهسا امینی در بستر نه به حجاب فوت کرده بود و سوژگی کاملی داشت، موج را به وجود آوردند، اغتشاشات شکل گرفت، آن‌ها ابتدا به دنبال بی ثباتی در ایران بودند، اما وقتی مدل خشونت و اغتشاش را دیدند که جنسش خشونت و نفرت است تغییر هدف دادند، نفرت در اوج خود است، فحاشی جای شعار می‌نشیند فرقی هم نمی‌کند که دانشگاه شریف باشد یا میدان انقلاب، تلفات و خشونت هم بالاست و وقتی دیدند فضا، فضای خشونت و نفرت است تمام گروه‌های نرم در کنار گروه‌های سخت قرار گرفتند و به تدریج، بحث تجزیه ایران را مطرح کردند.

وی افزود: سعودی نشنال (ایران اینترنشنال) تمام تمرکزش را بر روی دعوت از عناصر شاخص تجزیه طلب گذاشت و این دفعه روی تجزیه از روی الگوی سوری سازی تمرکز کردند، گفتند باید خشونت را به اوج ببریم، گروه‌های دست به اسلحه بیایند، میان مردم قرار بگیرند، به سمت نیرو‌های امنیتی شلیک کنند و نیرو‌های امنیتی ناخودآگاه شروع به تیراندازی به سمت آن‌ها می‌کنند، توان تفکیک کردن ندارند، کشتار گسترده‌ای رقم می‌خورد و اولین گام‌های سوری سازی اتفاق می‌افتد.

مدیر ارشد وزارت اطلاعات با بیان اینکه این دفعه بحث، براندازی نظام سیاسی نبود، نه تنها بحث حجاب نبود، بلکه مسئله اصلی شان ایران بود، اما رسما شکست خوردند، تصریح کرد: بدون ایران، چیزی به نام تمدن نوین اسلامی وجود نخواهد داشت، چون مسئله در نظام واره‌های قدرت است.

در ادامه این مراسم، «کوثری» مدیرکل اطلاعات استان فارس نیز گفت: استقلال و اقتدار جمهوری اسلامی متکی بر نیرو‌های درون خودش است که این موضوع، عظمت جمهوری اسلامی را نشان می‌دهد.

وی افزود: در این کره خاکی جایی وجود ندارد که حکومتی مستقل همچون جمهوری اسلامی داشته باشد، آن هم از این نوع، معمولا کشور‌ها به قدرت‌های بزرگ وابستگی دارند.

مدیرکل اطلاعات فارس تصریح کرد: استقلال، امنیت و اقتدار ما مثال زدنی است و همین موضوع باعث دشمنی شده است، یعنی اگر ما کشور مقتدر و تاثیرگذاری نبودیم کاری به کار ما نداشتند.

کوثری خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها که با ما دشمنی دارند بنا به فرمایشات مقام معظم رهبری دچار خطای محاسباتی هستند، یعنی خطای محاسباتی آن‌ها باعث می‌شود که روز به روز علیه جمهوری اسلامی شیطنت کنند و از آن طرف، این شیطنت‌ها باعث اقتدار جمهوری اسلامی و از آن طرف باعث شکست و ذلت دشمن شده است.

وی اظهار داشت: هرچند که در جنگ تحمیلی هزینه‌های زیادی دادیم، شهدای زیادی را تقدیم کردیم و مناطق زیادی از کشور ما را تخریب کردند، اما به برکت این دفاع مقدس، جمهوری اسلامی بیمه شد، چون ما از نظر نیرو وارث یک حکومت شاهنشاهی بودیم و تنها نیروی نظامی کشور در زمان شاه ارتشی بود که فقط کارش رژه و مراسم بزم بود و اصلا جنگی ندیده بود، اما با جنگ تحمیلی و دفاع مقدس لشکریانی به نظام جمهوری اسلامی تقدیم شد که در فتنه‌های 44 سال گذشته از نظام دفاع کردند.

مدیرکل اطلاعات استان فارس تصریح کرد: امروز، مجموعه‌های اطلاعاتی نظام در سطح دنیا حرف برای گفتن دارند، شیطنت‌هایی که برای ما می‌کنند باعث تقویت نظام می‌شود.

کوثری در مورد تحریم‌های غرب علیه ایران گفت: اگر این تحریم‌ها نبود ما همچون گذشته نفت می‌فروختیم و در مقابل، مایحتاج مان را تامین می‌کردیم و به فکر نوآوری و فناوری نمی‌افتادیم، اما الآن در حوزه‌های مختلفی پیشرفت کرده ایم، این‌ها همه از برکات همین فشارهاست، هرچند فشار‌هایی بر مردم تحمیل می‌شود، ولی برکات این فشار‌ها باعث بیمه کردن و تضمین نظام می‌شود.

وی در مورد تهاجم فرهنگی، خاطرنشان کرد: دشمن به صورت هدفمند مسائل را دنبال می‌کند؛ در اغتشاشات اخیر، آن‌ها به دنبال بهانه بودند که اتفاقی بیفتد و اهداف خودشان را دنبال کنند.

مدیرکل اطلاعات استان فارس افزود: با فوت خانم امینی موج سواری دشمن شروع شد، اما بازهم خطای محاسباتی کردند و مسئولان نظام با درایت ورود کردند. فوت خانم مهسا امینی به صورت علمی هم ثابت شد که یک مرگ طبیعی بوده است؛ مقام معظم رهبری صراحتا در سخنرانی شان گفتند که از فوت این دختر جوان دل ما هم سوخت و در این مورد تسلیت گفتند و دستور دادند این موضوع را بررسی کنند و این نشان می‌دهد که مسئولان نظام در این حوزه حساس بودند.

وی افزود: رئیس جمهور هم با خانواده خانم امینی تماس گرفت، اظهار همدردی کرد، تسلیت گفت و دستور بررسی و پیگیری داد، رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه و سایر مسئولان نظام هم به این صورت عمل کردند.

مدیرکل اطلاعات استان فارس خاطرنشان کرد: تقریبا تمام کشور‌های اروپایی از این اغتشاشات حمایت کردند، آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها هم به صورت شبانه روزی به این موضوع ورود و افراد را تحریک کردند و تمام تلاش شان هم برخورد با نظام بود.

کوثری افزود: انسجام بی سابقه‌ای بین عناصر این کشور‌ها و عناصر معاند و ضدانقلاب علیه نظام جمهوری اسلامی در داخل و خارج شکل گرفت، موضع گیری‌هایی که کردند هم با هدف ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی بود و بیشتر جریان‌های ضدانقلاب (منافقان، تجزیه طلبان، سلطنت طلبان، چپ، مارکسیست، بهائیت، تکفیر، داعش و...) در این حوزه ورود کردند و یک جنگ ترکیبی به تمام معنا را در حوزه‌های مختلف بر کشور تحمیل کردند.

وی با اشاره به آسیب شناسی اتفاقات اخیر گفت: دشمن به شدت در حوزه دینی، فرهنگی و مذهبی کار می‌کند، از فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای برای تضعیف باور‌های اعتقادی و دینی جوانان استفاده می‌کند، هرچند که به فرموده مقام معظم رهبری جوانانِ انقلابیِ نظام جمهوری اسلامی همچنان پشت انقلاب اسلامی هستند و فرمودند که دهه‌های هشتادی و نودی انقلابی‌تر از دهه‌های شصتی هستند.

مدیرکل اطلاعات استان فارس افزود: البته نسبت به این قشر (نسل جدید) کوتاهی‌هایی شده است، فرقی هم نمی‌کند که اهل سنت باشد یا شیعه، جوانان متعلق به این کشور و نظام هستند.

کوثری خاطرنشان کرد: نباید اجازه دهیم که ناهنجاری‌های اجتماعی جوانان را به این شکل مبتلا کند و طبیعی است که هم برای خودشان هزینه ایجاد می‌کنند و هم برای نظام.

وی با اشاره به اهمیت نقش خانواده گفت: خانواده‌ها بسیار مهم هستند، بیشتر کسانی که دستگیر شدند خانواده هایشان به تربیت اسلامی و دینی فرزندان شان توجهی نداشتند.

مدیرکل اطلاعات استان فارس اضافه کرد: ما در استان فارس، شاهد انسجام، هماهنگی و همراهی بسیار خوب مجموعه‌های مختلف بودیم، در جریان اخیر روحانیون و علمای اهل سنت و شیعه پا به پای هم از نظام و ارزش‌های انقلاب و ولایت حمایت کردند و پای نظام بودند، این باعث افتخار ماست.

کوثری خطاب به روحانیون و علمای اهل سنت و شیعه اظهار داشت: هم نظام قدردان حضور، فعالیت و تلاش تک تک شماست و هم شما قدردان خدمات نظام هستید.

سیدمهدی خادمی سرپرست دفتر هماهنگی امور سرمایه گذاری و اشتغال استانداری فارس نیز اظهار داشت: از جنگ تمام عیار اقتصادی گذر کرده ایم و ان شاا... از این معبر نیز گذر خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: با تکیه بر بستر دیپلماسی وحدت و به پشتوانه خداباوری، درستکاری و سخت کوشی مردمان خونگرم لارستان بزرگ از اوز، گراش، خنج، جویم، لامرد و مُهر اصیل به ویژه با تکیه بر قابلیت‌های بسیار مستعد برادران مهربان اهل سنت که در طول تاریخ چند هزارساله اخیر بنیان تجارت و بازرگانی را از تمدن ایران زمین در گستره پهناور هند، چین و ماچین به نام ایران ضرب کرده و در تعاملی مسالمت آمیز در بالاترین سطوح ریاست و وزارت مدیریت اجتماعی و اقتصادی دربار دول خارجی از کشور‌های حاشیه خلیج فارس تا هندوستان و توابع را در دست گرفته اند به پیش خواهیم رفت.

سرپرست دفتر هماهنگی امور سرمایه گذاری و اشتغال استانداری فارس خاطرنشان کرد: برای نخستین بار در پهنه فارس که همیشه لایق اولین‌ها بوده و است، حول محور مثلث طلایی دیپلماسی سه گانه وحدت، جهاد تبیین و دیپلماسی اقتصادی، ذیل قرارگاه جهادی اقتصادی و سرمایه گذاری کوثر به ریاست استاندار و راهبری این دفتر، مجموعه اقدامات و برنامه‌های جهادمحور، با رویکرد تحول گرایی اقتصادی در استان اجرایی می‌شود.

به گفته وی، اولین اقدام را افتتاح دفاتر عملیاتی مرکز خدمات مشاوره سرمایه گذاری ایرانیان مقیم خارج از کشور برای اولین بار در شهرستان‌های لار و لامرد ذیل کارگروه دیپلماسی اقتصادی با هدف تجمیع بانک اطلاعاتی اهالی استان مقیم خارج از کشور، ساماندهی، سازماندهی و مدیریت فرآیند جلب مشارکت‌های اقتصادی و جذب و هدایت سرمایه‌های اهالی استان مقیم خارج به سمت فرصت‌های مولد و اشتغال آفرین در منطقه و استان ذکر کرد.

خادمی در خصوص دومین گام گفت: باز افتتاح دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه و تثبیت نیروی شاغل جهت فعالیت تمام وقت دفتر لارستان پس از چندین سال فعالیت پاره وقت و تعطیلی مستمر با هدف پوشش و مدیریت ماموریت‌های متنوع کنسولی و اقتصادی فی مابین فعالان اجتماعی و اقتصادی منطقه و دولت‌های خارجیِ هدف ذیل کارگروه اقتصادی.

وی اضافه کرد: سومین اقدام ایجاد اولین شعب اتاق بازرگانی شهرستانی؛ پس از اتاق بازرگانی شیراز، در شهرستان‌های لار و لامرد جهت تکمیل پازل و بازآرایی پنجره واحد صادرات و واردات استان از منطقه لار و لامرد است.

او با بیان اینکه افتتاح اتاق و پنجره واحد سرمایه گذاری ذیل قرارگاه جهادی سرمایه گذاری کوثر با هدف تسهیل در فرآیند صدور مجوز‌های کسب و کار و تضمین روند سرمایه گذاری و تولید و اشتغال در تمام فرمانداری‌های شهرستان‌های استان گام چهارم است، گفت: در حوزه برون مرزی و در راستای سیاست‌های همسایه محوری دولت سیزدهم، پیگیری انتصاب رایزنان بازرگانی بومی منطقه و استان در دفاتر نمایندگی وزارت امور خارجه در کشور‌های همسایه از جمله ماموریت‌هایی است که در دولت جدید شروع شده است.

خادمی در خصوص ششمین اقدام مد نظر گفت: افتتاح دفاتر ویژه اقتصادی و جذب سرمایه گذاری خارجی با بهره گیری از ظرفیت و توانمندی اهل سنت و شیعه منطقه در پایتخت‌های کشور‌های همسایه با محوریت استان فارس، اقدام دیگر این قرارگاه است.

انتهای پیام/424

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1017173